Na rynku nieruchomości znajduje się wiele ofert wynajmu mieszkań. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na szereg czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wynajmu. O czym warto pamiętać?

  1. Zapoznaj się z lokalnym rynkiem

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie lokalnego rynku nieruchomości na wynajem. Im więcej informacji zdobędziemy, tym później łatwiej będzie nam wybrać odpowiednią ofertę.

  1. Uważaj na bardzo niskie ceny

Gdy mieszkanie jest atrakcyjne, ale jest także dość tanie, warto mieć się na baczności, ponieważ możemy natrafić na oszustów. Przykładowo, oszustwo może polegać na wyłudzeniu danych osobowych albo pieniędzy, na przykład przez wynajem mieszkania, które nie należy do ogłoszeniodawcy.

  1. Nie dopłacaj za szczegółowe informacje o ofertach

Trafiasz na ogłoszenie i w celu uzyskania szczegółowych informacji musisz dodatkowo zapłacić? Uważaj, ponieważ możesz stracić swoje pieniądze. Oszuści często podszywają się pod biura nieruchomości, przekazując potem płacącym nieaktualne albo fałszywe dane.

  1. Zobacz lokal przed podpisaniem umowy

Nigdy nie decyduj się na wynajem mieszkania bez jego wcześniejszego sprawdzenia. Najlepiej zajrzeć w każdy kąt i w razie potrzeby dopytywać sprzedającego lub agenta.

  1. Podpisz umowę

Wynajem mieszkania powinien być też potwierdzony stosowną umową, której powinien towarzyszyć protokół zdawczo-odbiorczy. Dzięki protokołowi tego rodzaju będzie można łatwiej zrezygnować z oferty i rozliczyć kaucję z właścicielem nieruchomości.