Aktualnie do wybudowania domu jednorodzinnego nie musimy ubiegać się o pozwolenie. Nie oznacza to jednak, że nie musimy spełnić wtedy żadnych wymogów. O czym warto pamiętać?

Od dnia 28 czerwca 2015 roku przy budowie domu jednorodzinnego nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Do wystartowania z pracami budowlanymi musimy dokonać jednak zgłoszenia budowy do właściwego urzędu.

Nowelizacja ustawy o Prawie budowlanym zakłada, że do wzniesienia domu oraz innych typów budynków nie trzeba już ubiegać się o pozwolenie – to znacznie uprasza i przyspiesza proces budowy, który dotychczas był bardziej skomplikowany i wymagał oczekiwania na otrzymanie pozwolenia od urzędnika.

Bez ubiegania się o pozwolenie można wznieść:

  • dom jednorodzinny
  • parterowy dom letniskowy o metrażu do 35 metrów kwadratowych
  • parterowy budynek gospodarczy o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, na przykład ganek, altankę, garaż, ogród zimowy
  • wiatę o powierzchni do 50 metrów kwadratowych
  • basen i oczko wodne o powierzchni do 50 metrów kwadratowych

Aby rozpocząć budowę, musimy przygotować odpowiednią dokumentację i złożyć ją do urzędu. Jeśli w terminie 30 dni od złożenia naszych dokumentów urząd nie wniesie sprzeciwu, wtedy można rozpocząć prace budowlane.

Wobec tego osoby planujące wybudowanie domu jednorodzinnego nie muszą już ubiegać się o pozwolenie na rozpoczęcie prac – wystarczy tylko właściwe zgłoszenie, a jeśli w ciągu miesiąca urząd nie skontaktuje się z inwestorami, wówczas można przystąpić do realizacji projektu.